Szeged 1899


Mit szeretnének drukkereink a Szeged-CsGA 17. bajnoki idényében (2026 nyarától)?!

16 év után is maradjon még Adem Kapics és külföldi holdudvara!!
Helyezzék új alapokra a klub vezetését magyar sportigazgatóval!!
Szegedi és környékbeli kötődésű, egykori legendák kellenek!!
email:
szeged1899@freemail.hu vagy gyvitos@freemail.hu
telefon:
Vitos György, Főszerkesztő: +36/70-264-1595
figyelmeztetés:
copyright 2012. Vitos György, szeged2011.eu; majd szeged1899.hu. Az itt található írott, képi anyagok csak a forrás megjelölésével, internetes felhasználás esetén élő hivatkozás elhelyezésével használhatóak fel!

Bizony, 50, azaz ötvenmilliós kvízkérdésünk is lehetne: mi a közös kapcsolódási pont a 2023-ban európai kupadöntőket játszó három olasz klub (Inter-BL, AS Roma-EL, Fiorentina-EKl ) illetve a Szeged mindenkori első számú csapatának futball-történelmében?!

Hááát...ez a csodálatos archív fotónk...

 

Khmmm...A mai "kapicsokon felnőtt", szerencsétlen generációknak viszont fölöttébb kínaiul hangzik ez a közös kapcsolódási pont...
Holott sporttörténelmi TÉNY, hogy volt ilyen is!

Mégpedig egy negyedik európai trófeáért vívott és korábban rendkívül nagy népszerűségnek örvendő küzdelemsorozatban, a patinás múltú KK-ban (a Közép-európai Kupában) !




A KK-ról tudni kell, hogy az 1920-as, majd 1930-as években a futballvilág akkori vezető hatalmai vehettek részt benne. Ráadásul a legjobb olasz (akkoriban kétszeres világbajnok!!), magyar (1938-ban
már világbajnoki döntős!), osztrák (vb 4-ik) ill. csehszlovák (1934-ben szintén vb-döntős!) klubok akkori legjobb játékosai a mai BL-mintájára indulhattak valamennyi idényben!

Ergo: a négy "TOP-bajnokság" mindenkori 1-4. helyezett proficsapatai !

S innentől jön "közös képbe" a Szeged, továbbá az Internazionale (akkori nevén Ambrosiana), az AS Roma, a Fiorentina, plusz a mostani El-elődöntőben a Sevillától drámai hosszabbításban alulmaradó Juventus együttese is...

Íme a 120 részes cikksorozatunk ide vonatkozó "nemzetközi kupás" írásai:


S hogy milyen nagy fegyvertény volt Európa 16 "elitklubja" között szerepelni illetve a csodálatos múltú KK-ban "vérre menő" kupameccseket játszani?!


A Szeged FC 1935. június 23-án, a sokszoros cseh bajnok, a Slavia Praha elleni - 10.000 hazai drukker előtt!! -  1:0-ra megnyert prágai Közép-európai Kupa- mérkőzésen. Balról jobbra: Berecz Béla, Vastag Gyula, Gyarmati-Gyurcsó János, Bognár Kálmán, Mester István, Bertók Pál, Raffai-Riesz Lajos, Miklósi István, Korányi II. Mátyás, Pálinkás József (kapus). Elöl ül: Somogyi Kálmán.


Mindezek meghökkentő érzékeltetésére még álljon itt, a legújabb, sorrendben a 31. sportkötetemből egy - mai szemmel nézve - hihetetlen idézet...



Íme a pontos elérhetőség:


"Szegedi Labdarúgók TOP 30-a (1899-2021)",

citátum "Korányi II. Mátyás"-fejezetéből, a 67-68. oldalakról:"



Végezetül a TÉNYEK,
csapatnevek és számok tükrében:

1935. évi KK-Nyolcaddöntők:

1. csapatÖssz.2. csapat1. mérk.2. mérk.
FC Admira Wacker Mödling Ausztria 4–9 Magyarország MTK Budapest FC 3–2 1–7
FC Viktoria Plzeň Csehország 4–8 Olaszország Juventus FC 3–3 1–5
First Vienna FC Ausztria 4–6 Csehország AC Sparta Praha 1–1 3–5
Újpest FC Magyarország 3-6 Olaszország ACF Fiorentina 0–2 3–4
SK Rapid Wien Ausztria 4–5 Csehország FC Zbrojovka Brno 2–2 2–3
AS Roma Olaszország 3–9 Magyarország Ferencvárosi TC 3–1 0–8
Szegedi AK Magyarország 2-4 Csehország SK Slavia Praha 1–4 1–0
FC Internazionale Milano Olaszország 3-8 Ausztria FK Austria Wien 2–5 1–3


S hogy a mai Szeged mikor indulhat újra nemzetközi kupában az immár 12 éve itt élősködő Adem/Bekim Kapicsékkal?!

Erre a kérdésre a "soha napján" lenne a legőszintébb válasz...

Ráadásul az NB II-ből tavaly feljutott Kecskeméti TE csodálatra méltó példája is egyértelműen bizonyítja:

sokkal kisebb költségvetéssel, a tradícióinkat elfogadó, erős emocionális kötődéssel és szakmai alázattal igenis lehet tiszteletet, megbecsülést kiváltani, sőt...

...ezen túlmenően még európai kupás szereplést is kiharcolni!
Vitos György

(Folytatjuk!)


Forrás: Fotók: szeged1899.hu ill. a szerző magánarchívumából
Készült: 2023.05.23.

Tovább olvasom

A vasárnap esti meccshez már biztos 4.-ként vághatott neki a Szeged a Nyíregyháza elleni idényzárónak - Kisvárdán. A Szpari begörcsölt a kiesés tétje miatt, míg a kék-feketék megnyugodva és magabiztos játékkal, Kundrák Norbert, Rácz Balázs ill. Bíró Bence találataival simán megverték az osztályozóra ítélt szabolcsiakat!

2022-23. évi NB II, 38. FORDULÓ:

NYÍREGYHÁZA SPARTACUS–SZEGED-CSGA 1–3 (1–1)


Kisvárda, 1000 néző. Vezette: Nagy Róbert (Márkus Tamás, Berényi Ákos)

NYÍREGYHÁZA: Hegedüs L. – Nagy B. (Csősz R., 17.), Baki, Gengeliczki (Gresó, a szünetben), Gál Sz. – Sigér Á. (KIss Á., 70.), Farkas B. – Pekár, Kovácsréti (Szerető, 79.), Pataki B. – Novák Cs. (Adamcsek, 79.) Sportigazgató: Fekete Tivadar


SZEGED: Molnár-Farkas – Kővári R., Könczey, Szilágyi Z., Tóth B. – Rácz B. (Rédling, 86.), Szakály D. (Simon Á., 90.)  – Kundrák (Prosser, 90.), Gajdos (Lestyán, 90.), Géresi (Szatmári L., 86.) – Bíró B.  Vezetőedző: Alekszander Sztevanovics


Gólszerzők: Novák Cs. (36. – 11-esből), ill. Kundrák (20.), Rácz B. (58.), Bíró B. (83.)

 

A megsüvegelendő 3-1-es győzelmet követően ezzel az Adem Kapics - Alekszandar Sztevanovics duó beállította a Dragan Vukmir által tavaly elért NB 2-es 4. helyet (szerintük "csodálatos püspöki klubcsúcs ez a célirányos eredmény"...), ami valljuk be őszintén, nem sokat ér a 12 éve "szakmányban beígért" NB 1 tekintetében...

Zárszóként pedig...az első osztályba idén feljutott DVTK-MTK duó oda-vissza megverte a Szegedet mind a négy "hatpontos rangadón" (ergo: nemcsak a "kiscsapatok" ellen ment rosszul...) és bizony, nem kevesebb, mint 23 (!!) illetve 10(!) bajnoki pontot vertek a 4. helyezett Szeged-Csanád Grosics Akadémiára!
Kapicsék a "lakájmédiával" együtt csak "szívatják" a Tisza-parti drukkereket és 2011 óta - horribilis fizetések mellett... -  még mindig "fényévekre vannak" az első osztálytól...

De mivel NB 2-es idényzáró, zárjunk mi is pozitívan! A 2023-24-es másodosztályú idényben két olyan patinás ellenfelet kapunk a feljutásért vívandó harcban, mint a Bp. Vasas és nagy valószínűséggel a 2017-ben még élvonalbeli bajnok, Bp. Honvéd!!

Velük külön-külön is közel száz bajnoki meccset vívhatott a Szeged 1926 - 1999 között, de még az NB 1-ben...

Vitos György
(Folytatjuk!)

 


Forrás: Fotó: szeged-grosics.hu
Készült: 2023.05.21.

Tovább olvasom

2022-23. évi NB II vasárnapi idényzáróján egy kellemetlen emlékeket idéző "helyszín" vár a Szeged csapatára, mivel a kiesés ellen harcoló Nyíregyháza Kisvárdán (a szegediek 2013-as osztályozós ellenfelének otthonában...) rendezi a szezon legutolsó meccsét!

A két csapat pillanatnyi helyezésétől függetlenül, igazi "hatpontos" vérbeli rangadókat játszott mindig korábban! Ezúttal már 44. alkalommal csapnak össze vasárnap este 19 óra 45 perces kezdettel...

A két nagyváros egykori élcsapatainak legendás hírű elődei, a SZAK, a Szegedi Haladás, a SZEOL AK, majd a Szeged SC és LC illetve a Nyíregyházi Spartacus kitűnő, NB I-es gárdákkal is rendelkeztek!

A Szeged korábbi kiváló alakulatai már az 1920-as, '30-as évektől kezdve a ’40-es, ’50-es, ’60-as, ’70-es évekig, majd a nyírségiekkel együtt a ’80-as, ’90-es években rendre az élvonalban küzdöttek!

Ezúttal  viszont -  főként a "kapicsos korszak" óta... - kizárólag az NB II-ben találkozhatnak, de - ami a teljes bajnoki mérleget illeti - sorrendben már  44. alkalommal…

Kétségtelen tény, két patinás múltú vidéki labdarúgó-fellegvár izgalmas párharca következik vasárnap este, elég szokatlan időpontban, de a kiesésben érdekelt párharcokat egyidőben és egyformán 19 óra 45 perctől rendezik...

Sajnos, az utóbbi évek, hónapok és hetek negatív szurkolói tapasztalatai alapján - Szeged Ultras kontra Kapicsék... - manapság több ezres és lelkesen tomboló tömegről már nem beszélhetünk. Pláne, a kisvárdai meccsükön, vagyis "semleges pályán"...

De a korábbi összecsapásaik alapján egészen más volt a helyzet!!

A Szeged például - rendre teltházas meccsek előtt - 1941-ben a Ferencváros és az Újpest mögött végzett az első osztályú bajnokság 3. helyén ( lenti csapatfotónkon a legújabb könyvem, a "Szegedi Labdarúgók TOP 30-a" főhősei...

http://www.szeged1899.hu/news_listone.php?id=1729

...Baróti Lajos, Kalmár György, Toldi Géza, Tóth György, Szabó Lajos  és Lakat Károly által fémjelzett, az akkori bajnok(!!) Fradit is 5:0-ra lelépő együttes!!)...

Ezzel szemben a Nyíregyháza pedig 1980-81-ben volt 7. (igen, hetedik!) az NB I-ben!

Ráadásul a nyírségiek - szöges ellentétben az immár 24 gyötrelmes éve távollévő szegediekkel... - a közelmúltban is az élvonalban játszhattak, 2007-2008-ban a 10.-ek, 2009-ben a 14.-ek, míg legutóbb, 2014-15-ben a 12.-ek voltak az akkoriban még klasszikus, 16-os mezőnyben, ám NB I-es licenc híján  - ez igazi arculcsapás volt az ottani fanatikusoknak! - kiestek...

(Bezzeg, a "szomszédvár" Kisvárda...de hát az egy másik - "miniszteri alias Seszták Miklós" - történet..., A szerk.)

Ami viszont az egyetemes Nyíregyháza-Szeged futballmúltat illeti...

Pontosan 1955 (a bajnoki premieren 3:1 ide!) - 2022 decembere között eddig 43-szor mérkőzhetett az NB I-ben illetve NB II-ben a két megyeszékhely mindenkori első számú csapata.

Érdekesség, hogy az egymás elleni meccseiken még mindig pozitív a szegediek mérlege: eddigi 43 bajnokijukon a 2022 májusi 4-1-es sikerükkel együtt már éppen 20. alkalommal győztek a Tisza-partiak, míg 9 döntetlen mellett a nyírségiek a 2018 tavaszi 2-1-es gyulai (siralomházas...) diadalukkal és a 2019 őszi nyírségi 3-0-ás győzelmükkel együtt is csak 14 sikernél tartanak...

Az összesített gólkülönbség pedig 58-48 a szegediek javára.

Sajnálatos tény, de a korábbi 43 bajnoki összecsapásukból  csupán 5-öt játszhattak az NB I-ben és érdekesség, de mindig a pályaválasztó együttes győzött!

Íme kuriózumként a három szegedi siker részletesen:


1982. 02. 27-én: SZEOL AK-Nyíregyháza 2-1 (góllövőink: Kozma Zoltán, fenti könyvdedikációs fotónkon jobbról az első és lent még "fénykorában" a nemrég elhunyt "szegedi gólgyáros", Kun Lajos...)2000 néző előtt!

(A mai "kapicsos lakájmédiák" igazi örömtáncot járnak manapság ennyi drukker megjelenésekor a Szent Gellért Fórumban... Holott még a jó öreg és azóta felújított Vasutas-pályán is többen voltak 2011 - 2013 között a Szeged meccsein !!

S amiket e sorok írója már ténylegesen is átélt, a 25-30.000-es drukker-tömegekben... az náluk a Fakenews-kategória:

http://www.szeged1899.hu/news_listone.php?id=1438 )



1983. 10. 29-én: SZEOL AK - Nyíregyháza 2-0 (góllövőink: Deák Ferenc, a népszerű "Deka" és Somogyi József) - 4000 drukker örömére!

1999. 10. 16-án: Szeged LC - Nyíregyháza 2-1 (góllövőink: Kenesei Zoltán és a nemrég tragikus hirtelenséggel elhunyt Udvari Szabolcs) - ugyancsak 4000 fanatikus szurkoló előtt! Igaz, ezek akkoriban "mini-létszámok" voltak - a korábban megszokottakhoz képest...

S az is érdekesség, hogy az eddigi 37 másodosztályú bajnoki meccsük közül az  NB II-es rekord-győzelmet a SZEOL-Délép SE néven szereplő gárda aratta 1985 őszén a nyírségiek ellen, miután a Csehó – Balázs, Kozma Z., Kántor (Orosházi), Fábián – Kőhalmi, Takó, Gruborovics – Márton, Kun, Deák összeállítású és kiváló erőkből álló csapat Deák Ferenc (2) ill. Gruborovics Tibor (balról) góljaival 3-0-ra verte itthon a szabolcsiakat.

https://www.magyarfutball.hu/hu/merkozes/19794

Lenti fotóinkon mindkét legendás góllövőnk:


Ezt a rekord arányú, háromgólos szegedi sikert ismételték meg tavaly májusban - már tét nélküli meccsen - Gajdosék:

http://www.szeged1899.hu/news_listone.php?id=1913

De az is sajnálatos tény, hogy az Adem Kapic-érában öt idegenbeli meccset követően csak a "covidos 2020-ban" sikerült nyerni először Nyíregyházán bajnokit (három vereség ill. két döntetlen volt az ottani szegedi mérlegük...), sőt, az ezt megelőző két NB II-es bajnokijukon - először 2018. március 25-én - a Nyíregyháza  2-1-es győzelemmel távozott a "gyulai siralomházból", és pár hónappal később a Szeged öt éven belül másodszor is visszazuhant az NB III-ba - Adem Kapics sportigazgató ill. Bekim Kapics "mindenes öcsikéje" irányítása mellett...

Majd 2019 novemberében sima 3-0-ás "nyírségi zakó lett a kapicsos történet vége"...

S íme az eddigi legszebb, a 2021 tavaszi hazai sikerük részletesen:

Szeged-CSGA–Nyíregyháza  3–1 (1–1)

Szeged, Szent Gellért Fórum, 297 néző (ez viszont szégyenteljes volt, mert megyei meccsekre többen váltanak jegyet)... Vezette: Szőts Gergely (Baghy Csaba, Máyer Gábor)


Szeged-CSGA: Takács J. – Ódor, Szilvási, Moga, Mohl – Simon Á. (Jovanovic, 82., Oláh G. – Kővári (Kóródi, 61.), Dobronoky (Dobos Á. 61.), Gajdos – Grumics (Haruna, 69.). Vezetőedző: Dragan Vukmir

Nyíregyháza: Fejér Cs. – Szabó B., Szokol, Jánvári, Csilus (Svedjuk, a szünetben) – Paku (Kovács N. 74.), Márkus – Hamed (Zamostny, 67.), Kalocsai, Gresó – Hornyák (Végső, a szünetben). Megbízott vezetőedző: Huszák Géza

Gólszerzők: Fejér Csaba (10., a nyírségi kapuvédő öngólt vétett...), Kővári Róbert (57.), Dobos Áron (87.) ill. Hornyák (43.)

S a legutóbbi bő másfél évtized kronológiája:

 

NYÍREGYHÁZA - SZEGED...

 

22.05.22 MBLNyíregyházaSzeged 1-4
05.12.21 MBLSzegedNyíregyháza 3-2
02.05.21 MBLSzegedNyíregyháza 3-1
22.11.20 MBLNyíregyházaSzeged 0-2
10.11.19 MBLNyíregyházaSzeged 3-0
25.03.18 MBLSzegedNyíregyháza 1-2
02.09.17 MBLNyíregyházaSzeged 0-0
02.04.17 MBLSzegedNyíregyháza 1-0
11.09.16 MBLNyíregyházaSzeged 2-0
20.04.13 NB2SzegedNyíregyháza 1-0
05.10.12 NB2NyíregyházaSzeged 1-1
14.04.12 NB2SzegedNyíregyháza 1-1
08.10.11 NB2NyíregyházaSzeged 4-3
15.05.04 MBLNyíregyházaSzeged 1--0
09.11.03 MBLSzegedNyíregyháza 1-2


Ráadásul 2022 decemberében itthon sem sikerült megverni a "Szparit":


A vasárnap esti találkozó tétje, a két klub szemszögéből - szerencsére... - nem azonos!

A sokkal szebb napokat látott Nyíregyháza az "életéért" harcol, mert ha nem verik meg Kisvárdán a Szegedet, könnyen az NB 3-ba kerülhetnek (éppen úgy, mint Kapicsék 2013-ban, majd 2018-ban)...

A Tisza-partiak viszont a 2011 óta "papagáj módjára beígért NB 1" HELYETT ezúttal is az NB 2-es 4. helyezésük megtartásáért küzdhetnek, ami valljuk be: nem sokat ér.

Legföljebb annyit, hogy büszkén mondhatják majd a "Kapics-Sztevanovics-tanítványok": most már nemcsak Dragan Vukmir 2021-22-ben elért másodosztályú 4. helye a "püspöki klub-csúcs", de 2023-ban is elértük ugyanazt!

S persze, továbbra is "fényévekre vannak" a szegedi drukkerek által immár 24 éve hiába várt NB 1-től...

Mindez jól érzékelhető független rajongói portálunk ezzel kapcsolatos szavazásán is:

Vitos György

(Folytatjuk!)


Forrás: Fotók: szeged1899.hu ill. a szerző magánarchívumából
Készült: 2023.05.18.

Tovább olvasom

Összes oldal: 715db, aktuális: 132.
Legelső | Előző | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | Következő | Utolsó